Jak jsme se již zmiňovali v několika předešlých článcích, hormonální výkyvy stojí nejčastěji za padáním vlasů u žen a po genetické predispozici i u mužů. Mezi nejčastější hormonální pachatele pleší je onemocnění štítné žlázy. K vypadávání vlasů přitom dochází, ať už jde o sníženou činnost, nebo zvýšenou činnost štítné žlázy. Nepodceňujte proto padání svých vlasů, může to být banalita, ale může to být pouze příznak mnohem vážnějšího onemocnění.

Zvýšená funkce štítné žlázy

Ke zvýšené funkci štítné žlázy může dojít z moha rozličných důvodů. Hypertyreóza může být podmíněna genetikou, prodělaným zánětlivým onemocněním, rakovinou anebo třeba i autoimunitně. U žen se často onemocnění štítné žlázy objevuje v průběhu těhotenství anebo po porodu. Mezi typické příznaky tohoto onemocnění je celkové zrychlení organismu, které doprovází zrychlení srdečního rytmu, poruchy srdeční činnosti, objevení svalové slabosti, bušení srdce, horké pocení, nesnášenlivost tepla, nespavost, únava, ochabnutí svalstva, výrazný úbytek váhy, v případě však, že se tu objeví vlčí hlad, tak naopak přibývání na váze. Nehty jsou hypertyreózy méně kvalitní, lámou se, třepí a jsou rýhované. Podobně je to i u vlasů. Na rozdíl od hypotyreózy, u hypertyreózy dochází k postupnému řídnutí vlasů, vlasy jsou velmi jemné, třepí se a mají kratší růstové období.

Diagnostika

Tak jako i v jiných případech vypadávání vlasů, je i zde důležité nejprve přijít na to, proč dochází k výraznému úbytku vlasového porostu. Padají-li vám vlasy, nepodceňujte to. Jistě padat mohou ze zcela banálních důvodů, avšak také z celkem závažných příčin, jako je zvýšená funkce štítné žlázy. Zajděte proto včas ke svému odbornému lékaři, který po diagnostice může zvolit správnou a účinnou terapii.  To, že se jedná o zvýšenou funkci štítné žlázy, zjistí lékař vyšetřením krve na hladinu T3,T4 a TSH. Efektivní může být i sonografie a biopsie štítné žlázy.

Jak léčit zvýšenou funkci štítné žlázy

Jestliže chcete zamezit vypadávání vlasů, ke kterému došlo z důvodu zvýšené funkce štítné žlázy, musíte v prvé řadě řešit samotné onemocnění. Samoléčba je v tomto případě neúčinná. Lékař podle závažnosti stavu rozhodne o způsobu léčby. Nejčastěji se hypertyreóza léčí vyššími dávkami léků, které celkově zpomalí metabolismus organismu. Dávka se pak postupně snižuje v závislosti na prováděných kontrolách hladin hormonů. Postupně je tak možné dosáhnout i vysazení léků a udržování stavu pouze na dietě. Bohužel to se nemusí vždy vydařit. V případě vskutku vysokých hladin se lékař může rozhodnout pro léčbu ozařováním anebo pro radikální chirurgickou léčbu.

Vy samotní můžete své vlasy, ale vlastně i svou štítnou žlázu podpořit vitamíny A, B, C a E a minerály jako selen, zinek, měď, vápník, hořčík a železo. Dobrým pomocníkem k posílení imunity je i aloe vera.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *