Testosteron je pohlavní hormon, tak typický pro mužské pokolení. Vědci zjistili, že muži svou hladinu testosteronu obvykle dědí, a právě tato skutečnost zodpovídá otázku ohledně dědění plešatosti. Vysoká hladina testosteronu totiž není pouze symbolem pro mužnost, neovlivňuje pouze vysokou míru tělního ochlupení, ale paradoxně i plešatost. Ptáte se, jak je to možné, že s rostoucí mírou hladiny testosteronu vzrůstá ochlupení na těle, zatímco porost vlasů se stejnou úměrností naopak klesá? Hned vám to vysvětlíme…

To, jakou mají muži hladinu testosteronu, významně ovlivňuje produkci c-AMP, což přenašeč buněčné energie do vlasových folikulů. Čím vyšší hladina testosteronu, tím nižší tvorba c-AMPu a tím pádem i nižší výživa vlasových kořínků, které pak postupně odumírají. Pokud s tím v této fázi něco neuděláte, bude postupně odumírat více a více vlasových kořínků. Nutno také poznamenat, že se bude zároveň i zkracovat životnost kořínků v růstové fázi.  Vlasy postupně vypadnou a po klidové fázi již zpět nenarostou, na hlavě vám tak postupně vznikne pleš.

Pozor na hladinu testosteronu

Padání vlasů trápí každého druhého muže, až 80% mužů se celý život pere s touto zděděnou predispozicí. Někteří více, či méně úspěšně. Na vzniku pleše se však nepodepisuje pouze zděděný testosteron, hladinu tohoto hormonu můžete navýšit i jinou cestou.

  • Víte, že čím více sexuálně aktivní jste, tím více vám hladina testosteronu stoupá?
  • Jedním z největších rizik nadměrné hladiny testosteronu, je však stres. Pánové, na něj si dávejte doopravdy pozor.
  • Milujete posilovnu? A používáte různé podpůrné přípravky? Měli byste vědět, že pakliže ty preparáty obsahují i testosteron, kromě svalů se můžete velmi brzy dočkat i holé hlavy.
  • Na pleši a tedy i na hladině testosteronu se významně podepisují špatné stravovací návyky, kouření a požívání alkoholu.

Léčba

V případě, že vás dostihla rodinná karma, netruchlete a okamžitě navštivte odborníka. Obvykle se jedná o dermatologa. Rozhodně nečekejte, až vám z hlavy vypadne i ten poslední vlas, protože pak už je pozdě. V té době jsou totiž vaše vlasové folikuly neaktivní.

Pakliže přijdete včas, může vám odborník nasadit včas adekvátní léčbu, která bude efektivní. Jedná se obvykle o preparáty, které pracují na principu zvýšení prokrvení vlasové pokožky. Jenomže právě tak to funguje. Vlasový folikul v této fázi potřebuje být až překrvený. Pomoci vám v tom tedy může minoxidil. Užívá se i tekutý dusík, ale bohužel ten jakmile vysadíte, přestává být účinný. Další možností je snižování hladiny testosteronu s pomocí tabletek (bohužel zase negativně ovlivňují libido a erekci) a opět, vše funguje pouze po dobu užívání léku. Možností je však ještě víc. Léčba je sice zdlouhavá a u některých případů celoživotní, ale má větší šance, než hlava absolutně bez vlásku. Tam, kde je už pleš, může pomoci už jen transplantace. Přičemž tento zákrok vás může přijít až na 100 000 korun.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *