Jsou vaše vlasy na dotyk drsné, na pohled matné a cuchají se? Pravděpodobně máte poškozené suché vlasy. Někdo má sklon k tomuto stavu od přírody, jelikož jeho mazové žlázky neprodukují dostatek mazu, tedy ochranného tuku vlasů. Povětšinou jsou však suché vlasy následkem špatné péče. Nic však není ztraceno, ať už se jedná o ten, či onen případ, vše ještě můžete zachránit.

Proč mám suché vlasy?

Jak již bylo řečeno, v malém procentu k tomu může přispět holá skutečnost, že vaše mazové žlázky netvoří dostatek mázku, jež funguje jako ochranný tukový film na vlasu. Vlas tím pádem slábne, vysychá, láme se, třepí se a vypadává.

Povětšinou však za suchými vlasy stojí špatná péče, život v příliš suchém prostředí, vystavování se slunci bez ochranné pokrývky, třeskuté mrazy, vystavování se příliš často větrnému prostředí, špatná výživa vlasů a užívání nevhodných vlasových přípravků. Negativně se na vlasech může projevit i pravidelné žehlení vlasů, kulmování, přílišné a intenzivní fénování, a také i náročné a intenzivní barvení a melírování (radikální změny bare vlasů, volba málo kvalitní barvy). Problém se suchými vlasy zintenzivňuje i nesprávné česání, mytí hlavy a její sušení.

Jak vypadají suché vlasy?

Na první pohled nezdravě. Tím, že z povrchu vlasu mizí jeho ochranný tukový film, klesá i jeho lesk a on se stává slabým a náchylným k různému poškození. Takové vlasy se rády lomí, třepí a vypadávají. Suché vlasy jsou na dotyk drsné, málo elastické a rády se cuchají (špatně se rozčesávají), špatně se i upravují. Vlasová struktura je prostě narušena a zcela zjevné to je i na nedostatku živin.

Jak si poradit se suchými vlasy?

Stav naštěstí není nezvratný. Důležitá je však důkladná, pravidelná a správná péče. Základem všeho je vynechání nezdravých vlivů. Co to znamená?  Správné mytí hlavy představuje mytí hlavy ne příliš horkou vodou a na poslední spláchnutí použijte vodu studenou. Vlasy ručníkem nedrhněte! Vlasy pouze šetrně vymačkejte a nechte zamotány v ručníku. Po chvíli své vlasy opatrně rozčešte hřebenem s většími zuby. Nechte uschnout přirozeně. V případě, že se bez fénu neobejdete, střídejte teplý vzduch se studeným a fén držte v 15 cm vzdálenosti od hlavy. Neužívejte kulmu, ani žehličku na vlasy. Barvy si barvit můžete, ale nepřehánějte to s frekvencí a intenzitou. K barvení si vybírejte vždy jen kvalitní barvící prostředky. V prodeji jsou dnes i takové přípravky, které mají ochranný vliv. Taková barva potáhne vlas ochranným filmem a vlas se tváří jako zdravý, je hladký a hebký. Své vlasy podpořte zvýšeným přísunem vnějších i vnitřních živin. Pořídit si můžete šampony s živinami, čili s vitamíny, minerály a dalšími látkami, také můžete na suché vlasy aplikovat i různé vlasové masky, dostupné jsou i speciální séra a pozitivně na suché poškozené vlasy působí i pravidelná masáž. Pozor a teď vnitřní péče o vlasy. Suché vlasy totiž nemusí být poškozeny pouze na povrchu, ale i uvnitř a k takovému ozdravení potřebujete pravidelnou vyváženou a pestrou stravu a možná i zvýšený přísun vitamínů A, B, C, E a minerálů jakými jsou selen, zinek, hořčík a vápník. Obzvláště mocný prostředek na oživení vlasů je extra panenský olivový olej a kombinace křemíku a zinku (vnější užití).

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *