Padání vlasů v různé fázi, mohou způsobovat banální věci, ale rovněž i velmi vážné zdravotní problémy. Vedle genetické predispozice u mužů, je nejčastější příčinou plešatosti – hormonální nerovnováha. Jednou z nejčastějších hormonálních důvodů, které padání vlasů způsobují, je právě snížená anebo zvýšená funkce štítné žlázy.

Hypotyreóza

Snížená funkce štítné žlázy, čili hypotyreóza, je poměrně vážným onemocněním, které doprovází celá řada zdravotních potíží. Objevuje se tu nadváha, zácpa, bradykardie, anémie, zimomřivost, únava, sklon k depresím, suchá kůže, hluboký hlas a rovněž i problémy s vlasy. Hypotyreóza může způsobit i zhrubnutí vlasů, zvýšení jejich lomivosti, křehkosti a jejich vypadávání ve větší míře. Tento stav může přejít až k alopecii, kdy nemocný člověk může přijít i o obočí. Čím vážnější stav hypotyreózy je, tím rychlejší a větší vypadávání vlasů může nastat.

Diagnostika

Bohužel, pokud lidé o své nemocné štítné žláze nevědí, obvykle dlouho řeší padání vlasů samoléčbou. Samozřejmě, že takováto léčba nemá žádný valný výsledek.  Nepodceňujte proto své padání vlasů a navštivte proto svého lékaře, který může pomoci zjistit příčinu zvýšeného padání vlasů. Pouze po zjištění primární příčiny je totiž možné nasadit adekvátní a účelnou léčbu.

Hypotyreóza může vzniknout z různých příčin, mezi nejzávažnější příčiny patří autoimunitní onemocnění. Právě v případě autoimunitního onemocnění štítné žlázy hrozí v největší míře i vznik alopecie.

Jak řešit padání vlasů z důvodu snížené funkce štítné žlázy?

Řešení padání vlasů z důvodu snížené funkce štítné žlázy je poměrně náročné a v prvé řadě spočívá k řešení primárního problému, tedy snížené funkce štítné žlázy. Bohužel tato léčba může být velmi zdlouhavá, náročná a mnohdy i celoživotní. Jedná se tedy o dodávání dostatečného množství chybějícího hormonu v tabletkové formě. Faktem ale také je, tento stav je reverzibilní, i když je možné, že vlasy narostou již v menší míře, než jak tomu bylo původně.

Vedle řešení primárního problému můžete své vlasy podpořit i jinak. Nečekejte nějaké zázraky, ale se správnou péčí zamezíte tomu, aby pohroma nebyla ještě větší, než doposud. Vlasy ošetřujte správnými vlasovými přípravkami, pokožku hlavy podpořte vyživovacími séry. Pomoci vám mohou i pravidelné masáže vlasové pokožky. Každodenní zaklonění hlavy na 15 minut, kdy dochází k vyššímu prokrvení pokožky ve vlasové části. Zbytečně své vlasy nefénujte, nebarvěte, nemelírujte, ani neužívejte žehličku. Zdravé vlasy by tuto zátěž bezesporu hravě zvládly, vaše však zdravé nejsou. Pozor si dávejte i na příliš časté nošené čepic, copů, culíků a čelenek. Na vlasy užívejte, mohutnější hřebe s širšími rozestupy. Své vlasy můžete podpořit vitamíny A, B, C, E a minerály jako selen, zinek, vápník, hořčík a železo.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *