I když se všeobecně s padáním vlasů a pleší potýkají více muži, řídnutí vlasů u žen rovněž není nic výjimečného. Víte, že se dokonce zjistilo, že s řídnutím vlasů se potýká 50% žen po čtyřicítce a 75% žen po šedesátém pátém roce? Za tento jev může mnoho okolností, jež se zcela odlišují od problematiky, kterou mají muži.


Mezi nejčastější příčiny řídnutí u žen patří stres, jenž u žen způsobí urychlený anebo náhlý přechod do poslední fáze životního cyklu vlasů. Jedná se však o jiný telogen, tzv. Telogen Effluvium, čili náhlý přechod vlasů do konečné fáze vývoje. Tento stres je způsoben nejen zvýšenými psychickými nároky, ale i fyzickými nebo hormonálními systémy. Někdy se může jednat rovněž i o stresovou reakci organismu na některé léky. Takovýto stres pak způsobí větší padání vlasů. Tento problém může ženy potkat v jakémkoliv věku. Řídnutí vlasů tohoto typu může u žen ustat a napravit se do 6 měsíců. Pozor však na přechod do chronicity. Řešení takovéhoto problému je pak zdlouhavější a neobejde se bez odborné pomoci. Pakliže byste s tímto stavem nic neudělaly, mohly byste se dopracovat nejen ke ztrátě objemu vlasů, prosvítání pokožky, ale i ke skutečným lysinám.

Když stoupnou mužské hormony…

Druhou nejčastější příčinou řídnutí vlasů u žen je způsobeno poklesem estrogenů, a také i přirozeně vysokou hladinou mužských hormonů. Hladina mužských hormonů je dána geneticky, a tak s tím příliš mnoho nenaděláte. U mužů se tento stav projevuje plešatěním, u žen tento stav naštěstí obvykle není až tak dramatický, avšak i zde se se hormony negativně podepisují na hustotě a kvalitě vlasů. V těchto případech je pak zapotřebí počítat s tím, že se tento stav může po přechodu zhoršovat.

Ženám řídnou vlasy jiným způsobem, než u mužů. K úbytku vlasů u žen dochází od vrcholu hlavy a po stranách.

Jaké je řešení?

Nevěšte hlavu, i když se potýkáte s tímto nepříjemným problémem, již existuje řešení. Důležité však je, aby nejprve došlo k přesné identifikaci problému, tedy jeho příčiny. Ve stanovení správné diagnózy vám může pomoci odborník – dermatolog, endokrinolog, případně gynekolog.

V případě padání ze stresu organismu je důležité organismus harmonizovat a zbavit stresu, tj. srovnat hladiny štítné žlázy, naučit se odpočívat, nepřetěžovat se, upravit svou životosprávu, stravu a ubrat na fyzické námaze. S genetickou hladinou a s pozvolna klesajícím estrogenem toho již nejspíš příliš nezmůžete, pomoci si však můžete kupříkladu speciálními vlasovými šampony, jež v pokožce snižují hladinu testosteronu a zabraňují tak řídnutí vlasů. Pomoci vám mohou i speciální potravinové doplňky, jakými jsou například Revital a Nutricap.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *