Mezi nejčastější příčiny padání vlasů u žen je hormonální nerovnováha, ta může být přitom způsobena mnoha důvody. K přirozeným hormonálním změnám dochází v pubertě, v těhotenství, v době po porodu, v průběhu kojení a v období menopauzy.  A menopauze se právě budeme v tomto článku věnovat.

Menopauza se u žen objevuje mezi 40 a 50 rokem života. Jejím klasickým příznakem není pouze návaly horka a pozvolné ustávání menstruace, ale rovněž i postupné snižování hladiny estrogenu, který nahrazuje zvyšující hladina testosteronu. Hladina hormonů je v tomto období ve velké nerovnováze. Co to má za následek?

Příznaky padání vlasů u přechodu žen

Kromě rozličných jiných příznaků k menopauze náleží i změna vlasů. Estrogen má ochranný vliv na kvalitu vlasů, tím, že v době menopauzy klesá, klesá i jeho ochranný vliv. Vlasy tak v tomto období i v době po menopauze řídnou, mění svou strukturu, stávají se jemnými, zkracuje se růstové období, rychleji a více vypadávají, začíná prosvítat hlavová pokožka a vystupuje i vlasová linie.

Co dělat s tímto zapeklitým problémem?

  • S přirozeným úbytkem estrogenu toho asi příliš neuděláte. S přechodem vám však mohou pomoci různé přípravky, které zmírní ztrátu estrogenů, tyto léky vám může předepsat váš gynekolog, ale některé jsou dostupné v lékárně i zcela volně.
  • Dalším velmi důležitým prvkem v přechodu u žen je bohatá, pestrá a vyvážená strava obohacená na zeleninu a ovoce. V tomto období, ještě více než kdy jindy, byste měla ze stravy vynechat tuky a sladké. Nezapomeňte na dostatek pohybu a dostatečný přísun tekutin.
  • Své vlasy podpořte přípravky s výživou, rovněž si můžete pořídit i výživná séra. Pomoci mohou i vitamíny jako vitamín A, B, C a E, a dále i minerály jako selen, zinek, hořčík, železo a vápník. Vhodné je do svého jídelníčku zařadit i antioxidanty.
  • O své vlasy náležitě pečujte a zbytečně je nezatěžujte. Důležitá proto je péče o vlasy i vlasovou pokožku. Dobře na vlasy působí masáž vlasové pokožky, kterou budete provádět každý den po dobu alespoň 3 minut. Vhodné je i každý den nechat alespoň na dobu 15 minut hlavu svěšenou, aby se hlavová část důkladně prokrvila. Vlasy češte hřebenem s širokými rozestupy a mohutnými zuby. Vlasy nehřebelcujte, nesušte je drsným způsobem, ale jen opatrně vymačkejte a nechte usušit na volném vzduchu. Pravda, barvení ani melír běžně vlasy nepoškozuje, z druhé strany, proč vlasy ještě více zbytečně zatěžovat? Pokud vás tedy netrápí šediny, spíš se jim vyhýbejte. Podobně na tom je i užívání fénů, kovových kartáčů, kovových spon, kulem a žehliček.

I přes veškerou vaši péči je zapotřebí si uvědomit, že vaše vlasy budou po menopauze jiné. V případě velkého vypadávání vlasů neváhejte navštívit dermatologa, který vám může pomoci s vaším problémem.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *