Každý běloch má na hlavě cca 100 000 vlasů, které se v průběhu života v pravidelných intervalech obměňují. Denně přitom každému vypadne cca 30 – 60 vlasů. V případě, že tomu je však víc, jedná se o nadměrné vypadávání vlasů. Padání vlasů trápí velký počet mužů. Víte, že až 60% všech mužů bojují s postupným vypadáváním vlasům a dokonce až 90% mužů má náznaky vysokých koutů?

Padání vlasů u mužů je záludné a může potkat vesměs každého muže v jakémkoliv věku. I když to nebývá velmi frekventované, existují i velmi mladí muži, kteří již v osmnácti letech mají na hlavě pleš. Proč tomu tak je?

Příčiny padání vlasů u mužů

Nejčastějším důvodem, proč mužům padají vlasy je dědičná dispozice, která má co dočinění s hladinou testosteronu. Hladina testosteronu se velmi často dědí, a pokud je vysoká, má tendenci oslabovat vlasové cibulky, což má právě za následek padání vlasů u mužů. K padání vlasů může přitom docházet již od mládí. Krizovým obdobím je však věk od 30 let. Ostatně, všeobecně všechny hormonální výkyvy jsou i u mužů tím největším spouštěčem padání vlasů (poruchy činnosti štítné žlázy a cukrovka). Druhým velmi častým faktorem, který způsobuje padání vlasů u mužů, je stres. Stres, strach a úzkost, čím více ho je, tím více vlasy mužům padají. Velmi negativně se na vlasy podepisuje i nesprávná výživa, nedostatek vitamínů B, C, E, biotinu a minerálů (železa, zinku, mědi, vápníku a hořčíku).  Padání vlasů mohou vyvolat i některé léky jako třeba antidepresiva, antiepileptika, léky na snížení hladiny cholesterolu anebo léky na srdeční slabost. Vlasy mohou vypadávat i z důvodu špatného prokrvení pokožky v oblasti vlasů, může za to onemocnění krevního oběhu. Negativně se na vlasech podepisuje i neustálé nošení čepice a helem, které muži často nosí v rámci svého zaměstnání. Pozor, za vypadáváním vlasů může stát i špatná péče o vlasy a o vlasovou pokožku. Vypadání vlasů totiž může způsobovat vysušená pokožka, lupy i seborea. I když tato oblast se týká hlavně žen, i mužům drastické diety mohou obrat o vlasy. Mezi další faktory ztráty vlasů patří rovněž znečištěné ovzduší, nadměrné pocení, kouření, práce zakouřeném (i jinak chemicky náročném)prostředí, vystavování hlavy častým teplotním změnám i neadekvátní užívání fénů, nešetrné sušení vlasů třením a podobně.

Co udělat s padáním vlasů?

Padání vlasů musíte řešit včas, ne až na hlavě budete mít koleno. To, že budete mít s vlasy problém, je možno odhadnout, když se podíváte na svého otce a další mužské příbuzné. V prvé řadě si zajistěte pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Pomoci si rovněž můžete i potravinovými doplňky, které vám dodají vitamíny B, C, E, biotin i minerály – železo, zinek, měď, selen, vápník a hořčík. Pomoci vám může i pravidelná masáž pokožky hlavy a svěšení hlavy dolů na 15 minut (to v případě špatného prokrvení pokožky). Péči o vlasy nezanedbávejte, ale ani nepřehánějte. Důležitá je i správná volba přípravků pro péči. Koupit si můžete i různé prostředky proti vypadávání vlasů, pomoci mohou i výživná séra. Nebojte se svými problémy navštívit dermatologa, který vám může pomoci s cílenou léčbou. Vyhněte se teplotním výkyvům, neustálému nošení pokrývek hlavy a kouření. Pokud je to možné, nefénujte se.

Když už vlasy nemáte vůbec, může vám pomoci transplantace.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *