Konečně jste se dočkaly malého řvoucího uzlíčku? Jistě jste měly hodně představ, jak to po porodu bude vypadat. Jenže, člověk míní a život mění. Po porodu tak na vás čeká celá řada překvapení. Život po porodu je náročný pro každou ženu, nový chod domácnosti, náročná péče o miminko, jsou ohromným stresovým faktorem. Situaci moc nepřidá ani nedostatek spánku, vnitřní přirozené hormonální změny, které začnou probíhat zcela přirozeně po porodu, a také nezapomeňte na zvýšené nároky na stravu, které máte, protože kojíte.

Je toho prostě na jednu ženu moc. Padání vlasů je v tomto období obvykle dočasné, ale pakliže vám padá více vlasů než 100 denně, je zapotřebí s tímto stavem něco udělat. Vhodné je v daný okamžik navštívit svého obvodního lékaře a nechat si vzít odběr krve na biochemii a krevní obraz. Důležité je přijít na příčinu padání vlasů.

Příčiny padání vlasů u kojení

Příčiny padání vlasů u kojení může být mnoho a naštěstí obvykle nejsou natolik závažná. Problém jde tak velmi snadno vyřešit.  Nejčastější příčinou padání vlasů u kojení je vyčerpání, nedostatek spánku a stres. Další příčinou vypadávání vlasů je nedostatek živin (bílkovin), vitamínů a minerálů. Období kojení je náročné pro stravovací návyky, je důležité, aby žena v tomto období měla pestrou stravu bohatou na ovoce i zeleninu. Po poradě s gynekologem můžete jídelníček rozšířit i o potravinové doplňky pro kojící matky. Důležité je udržet si hladiny zinku, selenu, železa, vápníku i hořčíku v rovnováze. Hormonální výkyvy v průběhu kojení a stavu po porodu ovlivníte jen stěží, zde to musíte nechat na přírodě. K nápravě obvykle dochází samovolně po skončení kojení. Dermatolog vám však může po odborném vyšetření pomoci medikamentózně s podporou růstu vlasů.

Prevence při padání vlasů u kojení

Při padání vlasů u kojení je o to více důležitá správná péče o své vlasy. V této době je vhodné vlasy zkrátit, prostříhat a v této době je zbytečně nezatěžovat přílišným barvením, melírováním, ondulováním, fénováním nebo žehlením. Vlasy ošetřujte adekvátními šetrnými vlasovými přípravky zabraňujícími vypadávání vlasů, které jsou obohaceny o širokou škálu vitamínů a minerálů, ale hlavně o biotin a siliceu. Své vlasy rovněž můžete podpořit speciálními zábaly, séry a masážemi. Pamatujte si, mokré vlasy sušte šetrně, žádné velké drsné vytírání osuškou! Nerozčesávejte je, dokud neuschnou. Vlasy nehřebelcujte. Pořiďte si pořádný hřeben s širokými zuby, nebo šetrný dřevěný kartáč, případně ještě lépe kartáč s kančími štětinami, které dokonce i léčí. Česání takovým kartáčem vlasy něžně ošetřují a vyživují. Snažte se v době kojení pokud možno, co nejvíce odpočívat a spát.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *