Vlasy padají všem, dětem tedy nevyjímaje. K většímu vypadávání vlasů u dětí zcela přirozeně dochází v novorozeneckém období a v době puberty. Když se děti narodí, má jedna část dětí pokrytou hlavu jemnými vlásky a druhá je pro jistotu nemá vůbec. Vlasatá část miminek o své první jemné vlásky přichází v období 4. až 7. měsíce. Právě tehdy totiž dochází ke zcela přirozenému vypadávání vlásků. Ty jsou pak postupně nahrazovány novými, silnějšími. Dětem, které do té doby na hlavě vlásky neměly, konečně začnou nějaké vlasy růst.

Příčiny padání vlasů u dětí jsou trochu jiné, než u dospělých. Bohužel, často symbolizují nějaké onemocnění. Pokud tedy vašemu dítěti začnou padat vlásky ve větším množství, situaci nepodceňujte a raději navštivte svého pediatra. Ten zkontroluje krev, přesněji provede biochemické vyšetření a podívá se i na krevní obraz. Podle výsledků pediatr usoudí, co dál. Může vás odeslat za dalšími odborníky – endokrinologem anebo dermatologem.

Příčiny padání vlasů u dětí

 • Nejčastější příčinou padání vlasů u dětí je psychika. Velmi často tak děti reagují na nějaké náročné období, které doprovází stres a psychické, případně fyzické vypětí. Padáním vlasů u dětí se mohou odrazit soudní tahanice u rozvodu rodičů, může se jednat i následek stresového vypětí, které proběhlo v rámci nástupu do školy, ale i strachu z nějakého úkonu.
 • Tak, jako u dospělých, i u dětí mohou začít padat vlasy z důvodu horečnatého onemocnění, těžší infekce nebo po prodělání operativního zákroku.
 • Jistý vliv má samozřejmě i dědičnost. V průběhu dětství dochází k průběžnému vyměňování vlasů, které jsou ovlivněny postupným zvyšováním hormonů, za silnější a silnější. Nakonec se v průběhu puberty nakonec vymění za dospělé vlasy. Bohužel právě v tomto období se nejvíce může projevit i genetická predispozice.
 • Další příčinou vypadávání vlasů u dětí může být i náhlý úbytek váhy.
 • Padání vlasů může způsobit i užívání některých léků.
 • Dalším faktorem, který způsobuje padání vlasů je nesprávná výživa, málo pohybu a nedostatek spánku.
 • Za vypadáváním vlasů se může skrývat i špatná péče o vlasy (nesprávné mytí vlasů, nesprávné umývání vlasů a nevhodné používání těch nesprávných kosmetických prostředků).
 • Za nadměrnou ztrátou vlasů se mohou ale skrývat i různá onemocnění, jako např. cukrovka, onemocnění štítné žlázy, snížená funkce hypofýzy, nedostatečná produkce parathormonu, autoimunitní choroby, nerozpoznaná celiakie, anémie anebo také alopecie, seborea a tinea capitis.

Jaké je řešení padání vlasů u dětí?

 1. V případě stresu se snažte s dítětem promluvit, uklidnit, poskytnout mu pochopení, jistotu a zázemí a samozřejmě se pokuste odbourat stresový faktor.
 2. V případě prodělaného onemocnění se poraďte s ošetřujícím lékařem o doplnění stravy o další vitamíny a minerály. Pomoci může zinek, selen, železo, vápník, hořčík, vitamín B, C, E, biotin a beta-karoten.
 3. Obdobně je tomu i tehdy, když dítko trápí špatná strava. Základem řešení tohoto problému, je nastolení správné životosprávy, tedy zvyšte pohyb, spánek a stravu obohaťte o ovoce, zeleninu a správné bílkoviny. Pomoci vám v tom mohou i potravinové doplňky.
 4. Používejte pouze správnou vlasovou kosmetiku, která je určená péči o děti.
 5. V případě alopecie je důležité, zda se jedná o typ jizvící nebo nejizvící. Druhá varianta má naději na úplné vyléčení.
 6. Ostatní onemocnění se odvíjí od nabízeného řešení odborníků.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *