Každému člověku padají vlasy. Stejně jako u zvířat je tomu tak více na jaře a na podzim, a pak v dalších obdobích života (novorozenci, puberta, stáří). Jednou za 4 roky se nám kompletně vymění všechny vlasy (samozřejmě, že ne najednou, obvykle si toho ani nepovšimneme). Padání vlasů je tedy fyziologickou záležitostí, pokud za den vypadne méně, než 100 vlasů. Pokud je to více, je důležité to řešit, za padáním vlasů se totiž může skrývat banalita, ale také i vážné onemocnění. Pokud také chcete vypadávání vlasů zamezit, je prvořadé znát nejprve příčinu padání vlasů.

Přičemž pátrat byste měli začít, co nejdřív, protože někdy odhalení vyvolávajícího faktoru nemusí být vůbec jednoduché a i zkušený specialista se notně zapotí. V hledání příčiny vám může pomoci nejen váš obvodní lékař, ale také dermatolog, internista a lékař z oboru imunologie.

Příčin, které mohou vyvolat padání vlasů je doopravdy mnoho. Může jít přitom o zcela banální záležitosti, kterým se posléze zasmějete a odstraníte je velmi snadno a rychle, ale i vážné příčiny, které ukazují na závažný problém celého vašeho organismu. Inu, ne nadarmo se říká, že vlasy jsou vašim zrcadlem zdraví a duše.

  1. Nejčastější příčinou vypadávání vlasů jsou hormonální výkyvy, změny a poruchy. V období menopauzy za to může výrazný pokles estrogenu a naopak zvýšení hladiny testosteronu. Po porodu to způsobuje úprava hormonů zpět na svou původní hladinu, kdy se i hladina estrogenu dostává do klidové fáze, přičemž však dochází k jeho výraznému snížení, což je doprovázeno padáním vlasů. U mužů padání vlasů může způsobovat vysoká hladina testosteronu. Na padání vlasů mají však vliv i jiné hormony, a tak jsou jedním z doprovodných příznaků jak u zvýšené produkce, tak i u snížené produkce štítné žlázy.
  2. Druhou nejčastější příčinou padání vlasů jsou nesprávné stravovací návyky a ne zrovna nejlepší životní styl. Věru, je tomu tak. Někdy za mohutným padáním vlasů může být nedostatek spánku, drastické diety, nevyvážená (málo pestrá strava) a vegetariánství. Bohužel právě vegetariáni totiž nejvíce bojují s dostatečným přísunem živočišných bílkovin a přísunem dostatku železa, selenu a zinku. Přičemž právě nedostatek železa patří k velmi výrazným důvodům, které stojí za padáním vlasů. Nedostatek železa může také způsobit i silná menstruace.
  3. Psychické vlivy. Za padáním vlasů může být i velký stres anebo prodělané trauma. Nemusí jít přitom přímo o vaše trauma, ale může se jednat o bouřlivý rozvod v rodině, smrt člena rodiny, vážná nemoc v rodině, ale i šikana, týrání, stalking a podobně.
  4. To psychické vypětí často souvisí i s vysokou fyzickou námahou. Může jít o pracovní přepínání se, sportovní přepjetí, ale i stavy po operacích, náročných porodech a podobně.
  5. Padání vlasů mohou způsobit různé zdravotní problémy. O štítné žláze jsme již hovořili, ale vypadávání vlasů velmi běžně probíhá i u nemocných s cukrovkou, lupenkou, po astmatickém anebo epileptickém záchvatu, ale objevuje se i do třech měsíců po prodělání horečnatého onemocnění, po akutním onemocnění, které probíhalo poněkud bouřlivě a může se objevit i po operacích. Pozor, významný vliv na padání vlasů má i špatný krevní oběh, včetně nemocného kardiovaskulárního systému. V případě, že pokožka hlavy trpí špatným prokrvením, je logické, že vlasovým folikulům se nedostává adekvátní výživa, a proto odumírají.
  6. Vlasy vypadávají i díky užívání některých léků, jakými jsou např. cytostatika, imunosupresiva, antikoagulancia, antiepileptika, léky na snížení hladiny cholesterolu.
  7. Vlasy mohou padat i z důvodu našeho vlastního nešetrného zacházení s nimi. Negativně se na nich podepisuje stálé nošení pokrývky hlavy, zvlášť pokud je neprodyšná. Bohužel některá zaměstnání se bez ní neobejdou. Za vypadáváním vlasů může být i taková banalita, jako přílišné stahování culíku na těsno a všeobecně, neustálé nošení copů, culíků, sponek a čelenek. Také nesprávné užívání kosmetických vlasových přípravků, nešetrné česání a nesprávné barvení a odbarvování, jsou jednou z příčin vypadávání vlasů.
  8. Při vyjmenovávání příčin padání vlasů bezesporu nesmíme opomenout ani na vliv UV záření, kouření a dědičnosti. Hlavně u mužů dědičnost způsobuje mohutné padání vlasů v období přibližně od 18 – 30 let.

Jak vidíte, příčin je vskutku mnoho a mohou se i kombinovat. Zjištění proč vám padají vlasy je však stěžejní, protože teprve pak můžete svůj problém efektivně řešit.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *