Porodily jste a myslely jste si, že vašim jediným a největším problémem bude shazování kil? Bohužel tomu není pravda. Po porodu dochází k velké hormonální skluzavce, která ženský organismus postupně vrací do původního stavu, leč tento jev může být doprovázen i dalšími, ne zrovna příjemnými, jevy. Jedním z nich je i padání vlasů. Padání vlasů po porodu přitom trápí 40 – 50% žen. Nejde tedy o nic výjimečného. Bohužel jde o stresující jev.

Nemusíte se přitom ničeho bát. Ve skutečnosti se jedná o zcela přirozený a fyziologický jev, který započne cca 2 – 6 měsíců po porodu a trvá cca 2 – 6 měsíců.  V průběhu těhotenství hladina estrogenu stoupala, a aniž byste si to uvědomily, vaše kštice se rozrůstala, leskla se a byla zdravá. Vysoká hladina estrogenu rovněž i prodloužila životnost vlasů, čímž se zároveň snížilo přirozené padání vlasů. Po porodu však dochází k poklesu hladiny estrogenu, která se snaží dostat zpět do své původní předporodní fáze. Toto snížení má však za příčinu, že u čerstvých matek dochází až k čtyřnásobně vyššímu padání vlasů, než je tomu tak za normálních okolností běžné.

Negativní vliv na padání vlasů po porodu může mít samozřejmě i nedostatek spánku, zvýšené nároky na stravu (jež nejsou dostatečně pokryty) a stres.

Ptáte se co s tím?

S hormonální skluzavkou neuděláte prostě nic. Zde nezbývá nic jiného než se obrnit trpělivostí. Vlasy padat samy ustanou nejpozději do jednoho roku po porodu. Pakliže by se tomu tak nestalo, navštivte specialistu, ideálně dermatologa.

V době po porodu vám pak po konzultaci s vaším gynekologem mohou prospět potravinové doplňky stravy pro kojící ženy a ženy po porodu. V případě deficitu minerálů (ten zjistíte odběrem krve), nejčastěji to bývá nedostatek železa, hořčíku, zinku, selenu a vápníku, je tyto prvky dodat tělu, a to jak v jídle, tak případně i ve formě doplňků.

Důležité je nastolit správnou životosprávu, která obsahuje dostatek vitamínů, vláknin i bílkovin, jež jsou dodávány v pravidelných intervalech ve formě pestré stravy. Důležitým prvkem je samozřejmě i dostatek spánku a pořádného odpočinku.

V době porodu také své vlasy zbytečně nezatěžujte. Mnohým vlasům prospěje razantnější sestříhání a dostupné jsou i různé speciální šampony a vyživovací séra. Pozor, s barvením a s melírem byste to rozhodně neměly přehánět. Ani vystavování se přílišnému UV záření není příliš rozumné. Pomoci může i pravidelná masáž hlavy, šetrné sušení vlasů a správná volba hřebenu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *