Niacin je vitamín ze skupiny vitamínů B. Jde o rozpustný vitamín ve vodě, který je znám i jako vitamín PP, nikotinamid, kyselina nikotinová anebo jako emulgátor E375. Ve skutečnosti se jedná o vitamín B3. Tento vitamín je velmi důležitým pro správnou funkci metabolismu sacharidů, tuků a aminokyselin. Vitamín PP uvolňuje energii ze sacharidů, řídí hladinu cukru a cholesterolu v krvi, má významné protizánětlivé účinky, které léčí poškozené chrupavky.

Samo tělo je schopno vytvořit si polovinu denní dávky chemickou přeměnou tryptofenu. Tu druhou polovinu niacinu je zapotřebí do organismu dostat potravou. Vitamín významně ovlivňuje také správnou funkci trávicího systému, nervové soustavy, produkce pohlavních hormonů, zachování zdravé kůže a vlasů. Pakliže k tomu nedojde, hrozí vám hypovitaminóza, kterou doprovází různé zdravotní potíže.

Hypovitaminóza B3 vitamínu – niacinu

V naší zemi nedostatek vitamínu niacinu není ani tak z nedostatečného přísunu, jako spíše z poruchy vstřebávání tohoto vitamínu a alkoholismu. Se sníženou hladinou vitamínu B3 se potýkají rovněž lidé s nemocnými ledvinami. Na hladině vitamínu PP se podepisuje i nadměrná konzumace sladkostí. Hypovitamínoza B3 je charakteristická v těch oblastech a hlavně u těch lidí, kde představuje kukuřice základní kámen jejich jídelníčku. Kukuřice totiž zabraňuje vstřebávání tohoto vitamínu.

Příznaky nedostatku niacinu

Lehký nedostatek se projevuje nespavostí, únavou, nechutenstvím, nevolností, bolestí břicha, kožními projevy,

Pokud je však tento nedostatek dlouhodobý přechází do onemocnění s názvem Pellagra. Toto onemocnění je typické drsnou kůží, průjmem a nastupující demencí, ztrátou paměti, neurologickými projevy a vyrážkou po slunění. Typický pro tento stav je i jasně červený suchý jazyk.

Předávkování vitamínem B3 – niacinem

K předávkování tímto vitamínem dochází jen velmi výjimečně, protože se neukládá a je obvykle vylučován močí.

Vitamín B3 – niacin a lékařství

Vitamín B3 se v medicíně užívá v rámci léčby artritid a osteoartróz, jelikož vitamín blahodárně působí na chrupavky a mimo toho má i velmi dobré protizánětlivé účinky. Vitamín je vhodné užívat i v rámci podpůrné léčby proti depresi. Vitamín rovněž snižuje vysoký tlak, normalizuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Pozor, před zařazením doplňku do jídelníčku se nejprve o jeho užívání poraďte s lékařem. Takovéto užívání není vhodné pro lidi, které trápí glaukom, žaludeční vředy, nízký tlak, cukrovka a krvácivé projevy.

Niacin – vitamín B3, skvělý prostředek na vlasy

Zvýšené dávky niacinu způsobuje rozšíření cév a vyšší prokrvení. Tato skutečnost může při tabletkovém užívání působit potíže, ale bezvadně ji můžete využít v případě padání a řídnutí vlasů. Právě zde je totiž zvýšení prokrvení vlasové pokožky základním kamenem, a proto můžete kyselinu nikotinovou nalézt v mnoha šamponech proti padání vlasů a dalších přípravcích bojující s řídnutím vlasů a plešatostí.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *