V posledních několika letech se dostává do popředí povědomí o autoimunitním onemocnění systémového charakteru – Systémový lupus, čili Lupus erythematodes, známý také jako SLE. Jde o onemocnění, které lékaři označují za podvodníka, protože se rád skrývá za jiné choroby. Lupus erythematodes postihuje celou řadu orgánů, a proto ani jeho diagnostika nemusí být vůbec jednoduchá. Onemocněním trpí ponejvíce ženy, a to v poměru 9:1. V  České republice trpí touto chorobou cca 7000 lidí. Bohužel odborníci si myslí, že ve skutečnosti je číslo díky špatné diagnostice mnohem vyšší.

Příčina vzniku lupus erythematodes

Příčina vzniku není doposud známá. Podle všeho se na vzniku podílí hned několik skutečností. Může za to jistá genetická predispozice, hormonální výkyvy (prolaktin a estrogen), některé léky (antiarytmika, antihypertenziva), infekční spouštěče – bakterie, ale podezření čím dál více padá na herpetické viry a vir Ebstein Barové.

Příznaky onemocnění Lupusem Erythematodes

Příznaky se od sebe odlišují podle postižených orgánů. Všeobecně mezi nejvýraznější příznaky patří horečky s třesavkou, velká únava, bolesti hlavy, problémy se soustředěním, vypadávání vlasů, zvětšení mízních uzlin, bolesti kloubů, revmatoidmí artritida, nadměrné pocení, problémy s ledvinami (od mírného postižení, přes otoky, bílkovinu a krev v moči až po selhávání ledvin), motýlovitá vyrážka v obličeji, vyrážka se však objevuje i na hrudníku, zádech, ramenou a horních končetinách, přecitlivělost na slunce je rovněž doprovázeno vyrážkou neskrytých částí těla. Objevit se mohou i psychické poruchy, deprese, křeče, Raynaudův syndrom, dušnost, zrychlený tep a další příznaky.

Diagnostika onemocnění Lupus Erythematodes

Diagnostika je náročná. Nemoc se často mění, má období klidu, a také často po novém vzkříšení postihuje zas jiné orgány. Často se také převléká za zcela jiná a samostatná onemocnění. Lupus navíc může probíhat velmi nenápadně a vlekle. Některé onemocnění může mít mírný průběh a jiné je tak bouřlivé, že člověka přímo ohrožuje na životě. Základem správné diagnostiky je pořádně vytvořená anamnéza, a pak dále důkladné vyšetření krve. Berou se odběry na krevní sedimentaci, biochemii, krevní obraz i mnohé protilátky. Všeobecně se onemocnění označuje za lupus, pakliže se potvrdí 4 z 11 kritérií.

 1. Motýlovitá vyrážka
 2. Citlivost na slunce + vyrážka
 3. Diskoidní vyrážka (červená oválná vyvýšená vyrážka, která se šoupe a objevuje se kdekoliv na těle).
 4. Slizniční vředy, kdekoliv, nejčastěji v ústech, na dásních a v nose.
 5. Artritida nebo bolest kloubů
 6. Pleuritida anebo perikarditida
 7. Postižení ledvin (bílkovina nebo bílkovina v moči, otoky, zvýšený krevní tlak).
 8. Projevy CNS – bolest hlavy, křeče, mrtvice, poruchy chování, poruchy koncentrace, deprese
 9. Postižení krve – hemolytická anémie, leukopéie, trombocytopenie
 10. DNA a APA autoprotilátky
 11. Zvýšená ANA

Léčba Lupusu Erythematodes

I když se přístup, diagnostika a léčba onemocnění v posledních 20 letech významně posunulo, stále se jedná o nevyléčitelné onemocnění. Nejčastěji se řeší glukokortikoidy, antimalariky, imunosupresivy a nesteroidními protizánětlivými léky. U těch nejtěžších případů pak přichází v úvahu biologická léčba, která je stále ve formě výzkumu a je velmi finančně nákladná.

Lupus a padání vlasů

Co se týče padání vlasů, jde o jeden z příznaků lupusu. I proto byste neměli padání vlasů podceňovat a měli byste navštívit odborníka. Pravdou však také je, že s řešení této problematiky může být velmi svízelné. Nemoc totiž není vyléčitelná a i léky zrovna růstu a boji proti padání vlasů neprospívají. Nicméně, závažnost choroby předčí závažnost padání vlasů. Včasná diagnostika je při řešení tohoto onemocnění velmi důležitá. Nemoc postihuje nejvíce ženy do 40 let.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *