Železa je na zemi nejvíce, tvoří i jeden ze základních prvků našeho těla, přesto ženy v produktivním věku (15 – 50 let) velmi často trpí jeho nedostatkem. Ženy o železo přichází ve velkém množství v průběhu své menstruace, velký vliv má ovšem i těhotenství a kojení. Další velkou ohroženou skupinou jsou v současné době i vegetariáni a všeobecně všichni lidi s ne zrovna optimálním způsobem stravování. Aby bylo totiž vše v pořádku, je zapotřebí každý den do organismu dostat určité množství železa, pokud však nejíte maso, zaděláváte si na celkem značný problém. Železo se sice nachází i v rostlinách, bohužel odtud je schopno tělo vstřebat pouze minimum.

Příznaky nedostatku železa

Nedostatek železa rozhodně nepodceňujte, protože může přejít až v anémii, což již představuje celkem závažný zdravotní problém, který vás může ohrozit až na životě. Jedním ze stěžejních příznaků nedostatku železa či anémie je právě padání vlasů, které doprovází i značná únava, vyčerpání, spavost, snížená schopnost se soustředit, bolesti hlavy, častá nemocnost, pocit „nejsem ve své kůži“, nezdravý vzhled pokožky (se zeleným nádechem). Bylo rovněž zjištěno, že u výskytu autoimunitního onemocnění a alopecie areata se objevuje i snížená hladina železa.

Diagnostika nedostatku železa

Pakliže se cítíte vyčerpaně, jste podráždění, bolí vás hlava a ještě vám padají vlasy, neváhejte a navštivte svého doktora. Ten by vám měl vzít krev nejen na hladinu železa, ale i na ferritin. Pozor, hladina železa v krvi je pěkně ošemetná věc, může být zcela v normě, a přesto tělo může trpět jeho nedostatkem. Přesnější informaci o stavu železa v těle nám podá krevní test na hladinu ferritinu. Ferritin je bílkovina, která symbolizuje zásobárnu železa. Čím méně ferritinu je, tím méně je i železa. Aby bylo vše v pořádku, je zapotřebí udržet hladinu ferritinu alespoň 3 měsíce v normě.

Léčba nedostatku železa

Léčba nedostatku železa neřeší přímo problém s padáním vlasů, nicméně nedostatek železa způsobuje mnohem vážnější zdravotní problémy, které je zapotřebí řešit ihned. Vlasy, při správné léčbě, přestanou postupně vypadávat a nakonec začnou růst nové. K tomu však dojde v období cca 2 – 6 měsíců optimální léčby.

Léčba nedostatku železa či anémie bohužel není zrovna nejsnazší. Tělo je schopno vzít si z potravy maximálně 10% Fe, které obsahuje. Nejvíc ho navíc obsahuje červené maso a játra, které pro změnu nemáme jíst příliš často. Ano, máme ještě i zdroje zeleniny, ale železo ze zeleniny je pro nás ještě hůře vstřebatelné. Železo se nachází například ve švestkách, kysaném zelí, oříšcích, obilných klíčcích, ovesných vločkách, meruňkách, broskvích, červené řepě a borůvkách. Dodání potřebného množství železa v potravě v okamžiku, když už bojujete s jeho nedostatkem je velmi obtížné. Ve valné většině proto nezbývá užití lékové formy. Bohužel železo v tabletách bývá často velmi těžce snášeno, může způsobovat trávící obtíže, nauzeu, zvracení anebo zácpu. Také jeho efektivnost není vždy nejlepší. Jistým řešením může být i železité víno, ale ani to nesnese každý. Naprosto žhavou novinkou je lék NovoFerrin. Přípravek, který nedráždí žaludek a nezpůsobuje zácpu. Ten přípravek je dostupný v lékárnách bez potřeby receptu. K tomu, aby byl přísun železa efektivní, je vždy dobré jej podpořit i vitamínem C, případně i aminokyselinou Lysinem.

Pozor na potraviny, které hladinu železa v těle snižují, jedná se o černý čaj, kávu, sýry s vysokým obsahem vápníku a vaječné bílkoviny.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *