Methionin představuje jednu z dvaceti základních aminokyselin, kterou tělo potřebuje pro správnou funkci. Jelikož se jedná o významnou aminokyselinu, jež si neumí samo vyrobit, je zapotřebí, abychom ji pravidelně přijímali v potravě.

Methionin má prostě v těle hodně důležitou roli

–          Chrání játra

–          Zbavuje tělo toxinů

–          Odbourává stres

–          Odbourává tuk

–          Ovlivňuje stav kloubů

Methionin je prostě velmi důležitou aminokyselinou ovlivňující tvorbu různých bílkovin, mimo jiné i karnitinu (bílkovina tvořící vlas). Kromě toho methionin odbourává cholesterol, detoxikuje, zabraňuje ukládání tuků, podporuje tvorbu chrupavek, posiluje nehty a je zdrojem nezbytné síry. Pro svůj vliv na tuky a cholesterol se methionin přidává i do redukčních směsí. Spolu s cysteinem, s cholinem a inositolem se methionin podílí na tvorbě karnitinu (bílkoviny vlasu), taurinu, lecitinu a fosfolipidů (ovlivňuje tak vznik aterosklerózy).  Methionin se doporučuje užívat i v rámci řešení potíží s artritidou a artrózou. Methionin má i velmi mocné ochranné účinky, jež chrání tělo před následky z ozařování, zmírňuje příznaky Parkinsona, zabraňuje překyselení těla, pozitivně působí na účinky antibiotik, pozitivně ovlivňuje schizofrenii. Napomáhá zpacifikovat otravu paracetamolem. Odborníci zjistili, že působí preventivně proti vzniku rakoviny tlustého střeva.

Nedostatek methioninu – příznaky

Mezi první příznaky methioninu patří náhlé a předčasné šedivění vlasů. Dochází k tomu proto, že dochází k hromadění peroxidu vodíku ve vlasových folikulech. Dostatek methioninu naopak dokáže vlasy posílit, udržuje jejich pěknou barvu, podporuje jejich růst, a pokud vám vlasy začaly již šedivět, dokáže tento jev zvrátit. Nedostatek této aminokyseliny může stát i za jejich vypadáváním. Nedostatek se však projevuje zmateností, apatií, dezorientací. Díky nedostatku methioninu nefungují správně ledviny a tělo má tendenci zadržovat vodu v těle.

Kdy dochází ke snížení methioninu

V některých případech dochází k větší spotřebě methioninu, což někdy má za příčinu jeho uměle vytvořený nedostatek. Methionin tělo potřebuje ve větší míře, když bojuje s depresí, řeší astmatické záchvaty, hojí se z ran a bojuje s alkoholismem.

Přemíra Methioninu

Pozor však, všeho s mírou! Nadbytek methioninu působí negativně na mozek a může způsobit i smrt. Při nadměrném množství methionin podporuje růst karcinogenních buněk, zvyšuje kyselost krve a rozhodně by jej neměli užívat uměle ani těhotné a kojící. Člověk denně potřebuje 21mg methioninu na 1kg.

Methionin v potravě

Methionin naleznete v lososovi, v hovězím masu, v sezamu, v kuřecím mase, v sójových bobech, v zelené zelenině (brokolice, kapusta, špenát), v luštěninách, ořeších, obilninách, vejcích a jogurtech.

Methionin a vlasy

Methioninn se pro své vlastnosti přidává i do kosmetických přípravků, jež jsou určeny pro léčbu potíží s vlasy. Takovéto přípravky totiž umí významně pomoci s šedivěním vlasů, s jejich růstem, i s jejich vypadáváním. Nejefektivnějším přípravkem jsou vlasové šampony s přídavkem methioninu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *