Lupénka je autoimunitní zánětlivé onemocnění kůže, které se projevuje obvykle ložisky drsné kůže, která šupinatí, svědí a bolí. Nemoc se až z 60% dědí, za zbylými 40% se skrývá vyvolávací faktor stress, nesprávná životospráva, jiné onemocnění anebo neznámá etiologie. Lupénkou mohou onemocnět muži i ženy. Nutno však přiznat, že žen s psoriázou je mnohem více. Bohužel více než 60% nemocných trápí lupénka ve vlasech.

Ve vlasech se lupénka nejčastěji vyskytuje v oblasti za ušima a na zátylku. Léčba lupénky ve vlasech je poměrně komplikovaná, protože aplikace přípravků je obtížná (špatný přístup k postiženému místu), navíc oblast je namáhána česáním a dalšími vlivy. Počítejte proto s tím, že léčba lupénky ve vlasech může trvat i řadu měsíců. Jde o nemoc velmi náročnou na psychiku, a proto není od věci, aby její součástí byla i podpůrná psychoterapie.

Jak řešit lupénku ve vlasech?

Pro zlepšení stavu je možné udělat mnoho. Začít můžete úpravou životosprávy, tedy odbouráním stresu, úpravou jídelníčku, vynecháním některých negativních faktorů a podobně, až po dodržování zásad, rad a užívání prostředků naordinované odborníkem, tedy dermatologem. Ale všechno postupně. Buďte trpěliví! To je zásadní věta při léčbě lupénky ve vlasech.

Způsobů, jak se zbavit lupénky ve vlasech je několik, odvíjí se od toho, zda se potřebujete zbavit drobného šupinatění anebo rozsáhlých ložisek.

  1. Mírné projevy vlasové lupénky je možno řešit dehtovými produkty. V současnosti již existují různé šampony, gely i mýdla. Jejich nevýhodou je však jejich odér.
  2. Na šupinky můžete použít i kyselinu salicylovou. Ta na lupénku působí hojivě, protizánětlivě i tělo zbavuje šupinek.
  3. Léčba kortikosteroidy je efektivní u malých ložisek, kdy je možné je aplikovat injekčně přímo na postižené místo.
  4. Efektivní je i fotoléčba. Paprsky UV A a UV B lupénce svědčí.
  5. Součástí léčby lupénky ve vlasech je i systémová léčba, kdy odborník nemocnému předepíše různé preparáty. Jedná se obvykle o:

Metotrexát, který tvorbu enzymu, jenž je zodpovědný za zrychlený růst kožních buněk.

Retinoidy, jež kontrolují rychlost množení buněk.

Cyclosporine, působící protizánětlivě na imunitní mechanismy.

Bio léčba se zaměřuje na speciální části imunitního systému.

  1. Důležité v řešení lupénky ve vlasech je hlídat si svůj styl. Zhubnout a udržovat si svou váhu, dávat si pozor na svůj cholesterol, nekouřit, nepožívat alkohol a vyvarovat se vnitřnostem, hovězímu masu, mléčným výrobkům a smaženým jídlům. Do jídelníčku naopak zařaďte více ovoce, zeleniny, semínka slunečnice a dýně, sezamová a lněná semínka a více ryb.
  2. O vlasy postižené lupénkou pečujte velice šetrně. Užívejte pouze šampony, které vám předepíše anebo doporučí dermatolog.  Vlasy si nemyjte horkou vodou a při mytí postupujte velmi opatrně. Dávejte pozor na škrábnutí. Po umytí vlasy šetrně osušte, rozhodně vlasy nefrotýrujte. Pokud chcete fénovat, fénujte fénem s nízkým příkonem. Vlasy češte jen kartáčem s přírodními štětinami. Zásadně se nesnažte šupiny z kůže sloupávat!
  3. Pro lupénku ve vlasech je vhodnější krátký sestřih vlasů. Absolutně nevhodné jsou copy a culíky.
  4. Vyhněte se opalování. Nicméně, pobyt u moře, hlavně v oblasti Mrtvého moře, Liparských ostrovů a Costa Calidy je pro tělo trpící lupénkou velmi blahodárné.
  5. S léčbou lupénky ve vlasech vám mohou pomoci i potravinové doplňky a kosmetické přípravky obsahující lecithin, methion, rybí tuk (čili omega 3 a 6 mastné kyseliny), Inositol, IP6, vitamín C, vitamín B (B1,2,5,6 a kyselina listová), vitamín E, selen a také i měsíček lékařský a šťáva z aloe vera (pít i aplikovat na postižené místo).

Pamatujte si, že se jedná o nemoc, kterou nelze nikdy zcela vyléčit. I když ji pracně stabilizujete, vždy bude tady. Po vyřešení akutní fáze je proto zapotřebí přejít do léčby udržovací, v níž je nutno setrvat po celý život. Plán pro tuto speciální péči vám dá váš dermatolog.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *