Každý člověk má na hlavě cca 100 000 vlasů, které rostou v průměrně sedmiletých cyklech, až nakonec vypadnou. Vypadlý vlas nahradí však jiný a my si toho ani nevšimneme. Je přirozené, když nám každý den z hlavy vypadne 30 – 60 vlasů. Zvýšenou pozornost si zaslouží takové padání vlasů, které přesáhne množství 100 vlasů denně.  Ptáte se, a jak to je tedy s růstem?

Rychlost růstu vlasů je mocně ovlivněna rodinou predispozicí a také i dostatečnou výživou. Všeobecně však vlas za měsíc poproste přibližně o 1,25 cm, což za rok představuje délku přibližně 15 centimetrů. S věkem se však rychlost růstu vlasů zpomaluje, což může v tom nejhorším případě představovat skutečnost, že vlasy měsíčně poporostou maximálně o 0,25 cm.

Proč vlasy nerostou?

Vlasy nemusí růst z mnoha různých důvodů, kupříkladu i proto, že tomu tak v rodině prostě máte. Vlasy nemusí růst ani proto, že vaše konečky jsou již slabé, třepí se a lámou. Velmi významným důvodem stagnace růstu vlasů je nedostatečná výživa vlasového folikulu a k tomu může dojít z celé řady důvodů. Nejčastěji je to z důvodu nedostatečného přísunu živin do organismu, kdy na vlasy prostě nezbyde, ale může to být způsobeno i špatným prokrvením pokožky, dis balancí hormonů a podobně. Na růst vlasů se negativně podepisuje rovněž i kouření, alkohol a nesprávná péče o vlasy.

Jak své vlasy v růstu podpořit?

Růst vlasů podpoříte hlavně správnou péčí, vyvarování se nešvarů a správnou životosprávou.

  • Pakliže chcete, aby vaše vlasy svěží, krásné a rostly pokud možno, co nejrychleji, neobejdete se bez pravidelného zastřižení konečků o cca 0,5 cm. Zabrání to případnému třepení a lámání vlasů, které je nejenže nevzhledné, ale rovněž i zpomaluje růst vlasů.
  • V dalším bodě je nutné vlasům zajistit dostatečný přísun živin, a to ať už skrze příjem potravy anebo s užitím vhodných kosmetických přípravků.  Konzumujte proto větší množství zeleniny a ovoce. Vlasům obzvláště prospívají dýňová semena, paprika, celozrnné pečivo, banány, luštěniny, citrusové plody, maso, květák, oříšky a ryby. Pomoci si můžete i potravinovými doplňky, které obsahují selen, zinek, pangamin, chlorela, biotin a křemík. Šampony, výživové séra a masky by tyto látky měly obsahovat rovněž. Pozitivně na růst vlasů působí i ricínový olej, který se doporučuje užívat do různých vlasových zábalů. Velmi efektivní jsou kopřivové a březové šampony a tinktury. S růstem mohou dopomoci i přípravky s biotinem. S růstem vlasů vám tak mohou pomoci vlasoví aktivátoři jakými jsou Capilan a Biohar. Víte, že existují i různé vitamínové přípravky, které se zaměřují na podporu růstu vlasů? Jedná se např. o Biosil anebo Revitalon.
  • Pamatujte si, že růst vlasů výrazně zpomaluje stres.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *