Padání vlasů může být způsobeno z mnoha různých příčin. Jednou z nich je i onemocnění, jež je založeno na autoimunitním podkladu. Alopecie se projevuje vypadáváním vlasů, které se nemusí objevovat pouze ve vlasové části. Objektivně to jsou viditelná malá kolečka, která se postupně zvětšují, a pokud byste problém neřešili, mohli byste postupně přijít nejen o všechny vlasy, ale i chlupy, obočí a řasy.  

Co způsobuje alopecii areatu?

Příčin vzniku ohraničeného vypadávání vlasů může být mnoho. Jistý vliv může mít genetika, infekční onemocnění, autoimunitní onemocnění, a také endokrinní onemocnění (nejčastěji se jedná o onemocnění štítné žlázy). Ztráta vlasů je rychlá a velmi brzy se objeví ve vlasové části hned několik koleček, které se při okamžitém neřešení začnou zvětšovat, až nakonec budou splývat v jedno velké jediné.

Diagnostika Alopecie areaty

V této fázi zjištění je důležité, co nejdříve navštívit odborníka – dermatologa, který provede další vyšetření. Může vás odeslat i na vyšetření k dalším specialistům. Pro léčbu je důležitá přesná diagnostika, a tak vás odešle na imunologické vyšetření, interní, endokrinologické a oční vyšetření. Vezme vám krev na všechny možná onemocnění, a také vám provede mikrobiologické vyšetření. Součástí vyšetření je i fototrichogram. Toto vyšetření se zaměřuje na zjištění, kolik folikulů je ve fázi růstu, kolik vlasů je ve fázi odpočinku a kolik jich je připraveno k vypadnutí.  Od tohoto vyšetření se pak dále odvíjí způsob léčby.

Důležité také je, zařazení alopecie do typu a kategorie. Všeobecně máme alopecii nejizvící a jizvící. Bohužel jizvící alopecie areata nemá dobrou perspektivu. Nejlepší šanci na zhojení má alopecie areata nejizvící, ale i zde léčba může trvat i několik let.

Typy alopecie

  1. Izolovaná ložiska lysin, které objevují v období 20 – 40 let.
  2. Alopecie, jež se objeví již v dětství a její součástí jsou i ekzémy a alergická rýma
  3. 40% alopecie může přejít do totální alopecie. Tedy ztráty všech vlasů i veškerého ochlupení. Tato nemoc se však objevuje až v dospělosti.
  4. Alopecie areata, která souvisí s nějakým endokrinním onemocněním. Toto onemocnění se obvykle objeví až po čtyřicátém roce života a probíhá velmi zdlouhavě.

Léčba alopecie areata

Léčba alopecie areaty je během na dlouhou trať. Lékaři ji léčí různě. Nasazují kortikosteroidy, lokálně i systémově, kdy reakce je rychlá, ale po vysazení se alopecie stejně rychle navrací. Pak přichází v úvahu lokální aplikace masti DIFENNCYPRON. Ta v daném místě vyvolá ekzém, což je sice nepříjemné, ale způsobí to, že v dané oblasti nebudou dále poškozovány vlasové folikuly, a také zvednou hladinou zdravých bílých krvinek, které sníží ty vyvolávající ložiskovou lysivost. Vedle kortikoidů se užívají i cyklosporiny. Při léčbě pomáhá také tzv. PUVA, tedy světloléčba UV A paprsky. Efektivní výsledky má i hřeben s UV B zářením. Podpůrnou léčbou tohoto nepříjemného onemocnění jsou také vitamíny A, C, E, kyselina pantotenová, minerály selen, zinek, hořčík, vápník, křemík, dále pomohou látky obsahující aminokyseliny síry (methionin, cystein). Vhodné je užití i speciálních šampónů. Nově se zkouší i retinoly. Na alopecii pomáhá také i kryoterapie (ošetřením tekutým dusíkem). 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *